2 tipy, jak se učit slovní zásobu jinak

Nejsem proti klasickému způsobu učení se slovní zásoby. Každý se učí způsobem, který je pro něj ten nejlepší a vyhovuje mu. Nicméně, většina studentů cizích jazyků se učí slovíčka nazpaměť a bez kontextu, což vede pouze k tomu, že si to pamatují pár dní, ne-li hodin.
Nakonec to skončí tak, že nedokážou komunikovat, protože zjistí, že jim ta slovní zásoba chybí a ty hodiny, které strávili nad studiem slovíček, jim vlastně nic nepřinesly.

 V tomto krátkém článku vám ukážu 2 způsoby, jak se můžete učit slovní zásobu jinak.

  1. Nezapomínejte na význam slova

Zkuste se učit slovíčka tak, abyste za nimi viděli myšlenku, význam slova. Například: v učebnici najdete slovíčko enchufe, které znamená zásuvka. Když se to budete učit klasickou metodou, že si to přečtete a budete pak říkat stokrát nahlas enchufe, enchufe… tak si to slovo budete pamatovat velmi krátkou dobu a pravděpodobně zapomenete i na fakt, že enchufe je elektrická zásuvka, nikoli zásuvka stolu (cajón). Lepší by bylo, když si to slovo spojíte se zrakovým vjemem v realitě. Podívejte se na nejbližší zásuvku kolem sebe a řekněte si nahlas ENCHUFE. Klidně si vezměte cedulku, napište si to slovo a přilepte si ho vedle elektrické zásuvky. Takhle zapojíte více smyslů a slovo si uchováte v dlouhodobé paměti. Toto lze velmi snadno dělat s podstatnými a přídavnými jmény. U sloves si například představte sebe, jak vykonáváte konkrétní činnost, jako třeba u slovesa correr – představte si, že běháte podél oceánu. 🙂 Zapojte fantazii a vymyslete si vtipný příběh, který si snadno vybavíte. Určitě nezapomínejte na kontext, obzvlášť u abstraktních pojmů, frázových sloves a slovních obratů.

  1. Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy jsou dalším skvělým způsobem, jak se učit slovíčka. Především pokud jste vizuální typ jako já. Můžete si udělat vlastní mapu v různých programech nebo si nakreslete vlastní. Budete u toho nejen relaxovat, ale bude vás to i bavit. Snadněji si pak konkrétní slovíčko vybavíte. Inspiraci na myšlenkové mapy můžete čerpat z Pinterestu. 🙂
Podívejte se na pár ukázek.

http://www.mluvspanelsky.cz

Vyzkoušejte oba tipy a uvidíte, jak vás to bude bavit. 🙂

Lektorka španělštiny, která se narodila v Srbsku a díky mexickým telenovelám se zamilovala do španělštiny. A ta láska trvá dodnes. Vystudovala jsem angličtinu a španělštinu se zaměřením na vzdělání na Technické univerzitě v Liberci a následně španělskou filologii v Olomouci. Zkušenosti jsem získala na studijním pobytu v Granadě, pracovní stáži v jazykové škole v Barceloně a v Las Palmas. Své studenty motivuji, aby se zbavili strachu z mluvení a radovali se z vlastních pokroků a úspěchů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.