Důležitost poslechu

31.10. 2020Patricie Strnadová325x0

V tomto článku vám představím svou oblíbenou metodu učení jazyka a tou je poslech.

Už nějakou dobu se věnuji tomu, že hledám alternativní metody učení se jazyků, které může být mnohem jednodušší, než se zdá. Mojí nejoblíbenější metodou je poslech, protože je to metoda, která mi nejvíce pomáhá. Navíc má mnoho podob, protože můžeme poslouchat podcasty, videa, písničky, seriály, prostě to, co se nám líbí.

Pokud se zamyslíme, tak když jsme byli malé děti, tak jsme se tímto způsobem učili rodný jazyk. Několik měsíců jsme pouze poslouchali, než jsme začali mluvit a učit se gramatiku. 

Často lidé říkají, že nemají čas se učit cizí jazyk. Na poslechu je úžasné to, že člověk nepotřebuje více času, než má, protože může poslouchat během snídaně, koupele, vaření, uklízení, běhání nebo čehokoliv jiného. Každopádně lepší je, pokud má student k dispozici titulky nebo přepis poslechu, aby zároveň s poslechem mohl číst, protože si pak zapamatuje i to, jak se to píše.

Můžete například zkusit poslouchat tímto způsobem nějaké video a poté si napsat, o čem bylo, zkontrolovat si to můžete zpětným shlédnutím videa, takhle si člověk zapamatuje úplně nejvíce, protože se kombinuje více metod, ale je to časově náročnější.

V tomto máme obrovskou výhodu oproti dětem, protože děti neumí číst, neumí se soustředit, plno věcem nerozumí. Není tedy pravda, že se děti učí rychleji než dospělí. Děti poslouchají více než rok každý den, než řeknou nějaké slovo a trvá to ještě déle, než začnou skládat věty. To znamená, že pokud pochopíme, že bychom se měli poslechu věnovat každý den, tak se cizí jazyk můžeme naučit mnohem rychleji, než jsme si mysleli. 

Uvidíte, že po krátkém čase poslouchání si jazyk osvojíte a nebude Vám to ani připadat, že posloucháte něco ve španělštině, protože to bude velice přirozené. Ze začátku můžete hledat kanály určené pro ty, co se učí španělštinu, ale po nějaké době byste měli zařadit i kanály rodilých mluvčích, abyste si zvykli na to, že ne každý mluví stejným způsobem, že existují různé varianty, že každý mluví jiným tempem atp.

Často se zdůrazňuje, že bychom to, co posloucháme měli poslouchat několikrát, abychom si zapamatovali řečené fráze, slova, idiomy atp.

Každopádně si myslím, že tohle je na každém z nás a záleží kolik toho rozumíme. Například vím, že pokud poslouchám všechna videa z určitého kanálu na YouTube, tak vím, že autor mluví určitým způsobem a často používá ty samá spojení, takže takto se je člověk naučí, ale je také pravda, že pokud se člověk dívá na film, tak většinou po pár dnech neví, o čem to bylo nebo si nepamatuje detaily. Takže mu nevadí, že se na něj podívá po nějaké době zase, pokud je to něco, co ho bavilo.

Je důležité si vybrat něco, co nás zajímá, abychom tomu věnovali pozornost a mohli se tak naučit co nejvíce. Měli byste to, co Vás baví hledat v jiném jazyce.

Takže pokud Vás zajímá třeba zdravá výživa, tak si můžete najít videa o zdravé výživě nebo místo toho, abyste vařili podle českého receptu na YouTube, tak si můžete ten samý recept najít ve španělštině. 

Než se pustíte do hledání svého oblíbeného youtubera nebo podcastera, můžete se podívat na následující videa. První video o zmrzlinách doporučuji pro pokročilé a pro mírně pokročilé seriál Extra. První díl se jmenuje La llegada de Sam.

Jmenuji se Patricie Strnadová, jsem ze Zlína a mám 24 let. Studuji na Ostravské univerzitě španělskou filologii, jako bakalářský obor jsem vystudovala španělštinu ve sféře podnikání. Absolvovala jsem i dva jazykové kurzy, jeden v Malaca Instituto v Málaze a druhý v Enforex ve Valencii. Co se týče španělštiny, tak nemám ještě tolik zkušeností, vzhledem k tomu, že jsem studentka, ale pracovala jsem 2 roky v olejotéce La Chinata jako asistentka projede, kde jsem mluvila španělsky se šéfem a ostatními prodejnami a dělala jsem překlady. Přes prázdniny jsem pracovala pro českou firmu, které jsem hledala možné španělské klienty a obvolávala je. V roce 2019 jsem absolvovala praktickou stáž v rámci Erasmu + ve Vitorii-Gasteiz, kde jsem pracovala na oddělení mládeže v sekci pro cestování a dávala jsem konverzační hodiny. Jsem přátelská, mám ráda práci v týmu, komunikaci, ráda cestuju a poznávám nové lidi. Poslouchám reggaeton, mám ráda La que se avecina, hokej, bruslení, lyžování, 11 let jsem dělala moderní gymnastiku a teď se věnuji společenskému tanci, hlavně latině, takže mám ráda i salsu a bachatu. Se španělštinou mě spojuje taky to, že mám ráda tolerantní a otevřené lidi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chceš, abychom tě informovali o nových příspěvcích na blogu? Pošli nám svůj email a my se postaráme o to, abys o žádný nepřišel/ nepřišla.

  • Pokud jsi lektor/ka španělštiny a chceš se k nám přidat už teď jsi vítán/a. Napiš nám a domluvíme se.

  • Kategorie