Jak na subjuntivo s radostí

Slyšíš slovo S U B J U N T I V a ježí se ti vlasy?

Poslední tři měsíce jsme v kurzu Probuď svoje hispánské já pracovaly na tom, aby to tak studentky necítily, a myslím, že se nám to podařilo krásně.

Proto pro vás dnes mám malý tip a konkrétní ochutnávku. Subjuntiv je ve španělštině všude kolem nás a díky němu může být všechno, co říkáte, mnohem komplexnější. Jasně, je toho hafo, často to nedává smysl, ale začněte si ho na začátku po malých doušcích dávkovat a postupně užívat, nechtějte hned ovládat všechny situace.

Já mám dnes pro vás perfektně využitelný příklad en UNA CANCIÓN. Hudba jako studnice subjuntivu. Znáte tuhle? O co tam zhruba jde?

Písnička se jmenuje: No pide tanto, idiota –> „Nechce toho po tobě tolik“

Když se první zamyslíte nad vazbou 🤔💡 JÁ CHCI…

QUIERO + sloveso v infinitivu ⬇️

—> díky této písničce se ale zaměříme se na to, když chceme něco po někom jiném

Una chica  quiere algo de un chico 🧔🏼‍♂️ | Jedna holka chce něco od nějakého kluka

🎶 🎵 🎶 🎵

Tú no lo entiendes

Ella quiere que le escribas su canción | chce, ABYS jí napsal píseň

Que la escuches, que le prestes atención | ABYS ji poslouchal, ABY sis jí všímal

Que la invites a tocar tu corazón | ABYS ji pozval dotknout se svého srdce

🎶 🎵 🎶 🎵

Když chci dělat něco já, je to jednoduché: Quiero escuchar una canción.

Když chci ale něco po někom jiném, musím trochu změnit přístup, hezky poprosit, být milá. A stejně to funguje ve španělštině —> musíme změnit styl, když chceme něco po někom jiném.

Měníme styl –> měníme písmena –> používáme subjuntiv  🥳 🎉 ⬇️

(Protože tento tvar: S U B J U N T I V poznáte krásně podle toho, že to vypadá jakoby se tam nějak podivně prohodila písmenka – místo invitas/invites, escuchas/escuches, etc.)

Jak ta písmenka „prohodit“ a vytvořit si tvar subjuntivu si zkuste tady: vyčasujte slovesa z písničky v osobě

A teď si pojďte taky vyzkoušej být trochu panovační v tomto cvičení: chcete něco vy od sebe nebo od někoho jiného?

V

Vzpomeňte si na tento příklad, až vám v hlavě bude naskakovat nějaké ABY a zkuste si to. Nebo si příště stopněte Netflix, až tam nějaký takový podobný nesedící tvar uvidíte. Začněte subjuntiv kolem sebe vnímat a on vám pomalu bude dávat smysl.

Jak to s ním máte? Pokud byste svůj vztah se subjuntivem taky rádi změnili, tak se mi ozvěte a dám vám vědět, až se kurz znovu otevře.

Nemáte dost a zrovna byste si to ještě trochu víc zkusili? Tak přeskočte na Zdíši článek prošpikovaný dalším hudebním subjuntivem.

Que TENGAN un lindo día! ☀️

Vero je lektorka španělštiny a autorka projektu Es que. Španělský jazyk vybrousila na akademické půdě i na ulicích Mexika a Kanárských ostrovů. Španělština pro mě není jen o výuce, ale i o každodenním kontaktu s hispánským prostředím. Své zážitky přenáším do lekcí, proto mě baví spolupráce, kde jde o víc než jen gramatiku. Chci, aby se mnou studenti pronikli do španělštiny skrz vlastní zájmy a jejich výmluvy, proč pro svou španělštinu nic neudělali, přestaly platit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.