Jak si vybudovat španělský přízvuk

Znáte ten pocit, kdy se nemůžete zbavit českého přízvuku zrovna, když rychle potřebujete ve španělštině něco vyřešit a pořád to ze sebe nemůžete právě kvůli svému přízvuku dostat? Nebo když prostě zrovna chcete mluvit jako rodilí mluvčí? 

Co pro to dělat?

  1. MLUVIT, MLUVIT A MLUVIT

Nejlépe každý den, minimálně obden. Vaše mluvidla si potřebují na ten pro ně nový přízvuk zvyknout. Myslíte si, že nemáte s kým mluvit? Příležitostí je víc než dost. 😊 Existuje mnoho aplikací, kde se můžete setkat jak se studenty španělštiny, tak s rodilými mluvčími. Stačí se jen seznámit a domluvit si schůzku například na Skype nebo na jiné platformě. 

Ale já jsem úplný začátečník a zatím se stydím na někoho španělsky promluvit

2. ČÍST NAHLAS

Pokud si nejste jistí, víte, že konverzaci neustojíte a máte strach, tak vám pomůže například aplikace Squid, kterou mi nedávno doporučila Ivana Kudrnová z projektu Španělština do plavek (děkuji, Ivčo 😊). V této aplikaci si můžete přečíst, co se ve světě děje nového. Je to takový zpravodaj. Vyberete si zemi, o které chcete číst a automaticky se vám zvolí jazyk, který se v ní používá. Doporučuji číst každý den nahlas, správně vyslovovat, mluvit zřetelně, správně artikulovat a uvidíte, že den ode dne to bude lepší. Pokud bojujete s místem v telefonu a na další aplikace už nemáte kapacitu, stačí si prostě jen na internetu otevřít téma, které vás zajímá a začíst se.

Squid

3. NAPOSLOUCHAT SI PŘÍZVUK Z VIDEÍ A OPAKOVAT

Základem je si přízvuk nejdříve naposlouchat. Na Youtube máme dostupné jak písničky, tak například rozhovory různých celebrit a je velkou výhodou, že každé video můžete poslouchat kolikrát vy sami chcete. To znamená, že si například můžete vybrat fráze, které se vám zalíbí a opakovat je pořád dokola. Já se vždycky musím smát, když se zrovna naučím nějaké nové slovíčko, které jsem dříve slýchávala v jednom videu a najednou si vzpomenu na tu naposlouchanou frázi, kde se to slovo vyskytovalo. Říkám si: „Jé, tak už vím, co ta fráze znamenala!“ a začnu ji zase opakovat. 😊 

Pokud například rádi posloucháte písničky, zpívejte si nahlas!

Hned si to můžeme vyzkoušet v praxi na jedné humorné scénce:

  • Vystavujte se situacím, kdy je třeba mluvit v cizím jazyce! 
  • Můžete si při zvykání na nový přízvuk připadat divně. Někdy až směšně. Je to v pořádku, protože to je známka toho, že jste vykročili ze své komfortní zóny. 
  • Nepolevujte! Jinak spadnete opět na samý začátek. 

Kdybyste se mi chtěli svěřit s vašimi zkušenostmi, nebo s čímkoli poradit, neváhejte se mi ozvat. Jsem tu pro vás! 😊

Vaše Marie

Jmenuji se Marie Horáková, jsem obyčejná holka z jihu Moravy, mám 22 let a španělštinu studuji na Ostravské univerzitě. A proto, že jsem nadšený samouk cizích jazyků, nyní pomáhám ostatním studentům v samostudiu španělštiny v jedné facebookové skupině, kde jsou všechny materiály dostupné zdarma. Mám zkušenosti jak s výukou španělštiny v České republice, tak s tlumočením a překládáním v Peru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.