Co se můžeme naučit od dětí a souvisí to s jazyky

  • Radovat se z maličkostí. Ve své jazykové cestě se radujte z malých pokroků. Na konci týdne se můžete poohlédnout za tím, co jste se nového naučili a odměnit se za to.
  • Nebát se nových věcí. Pro děti je na světě vše nové, takže nemají strach a předsudky. Nebojte se ztrapnění. Co se může stát, pokud uděláte chybu? Zasmějte se tomu a netrapte se tím. Příště už ji neuděláte. Buďte jako děti, které se učí chodit, když spadnete, tak se zvedněte a zkuste to znovu. Nevzdávejte to a vytrvejte. Nic není hned, ale výsledek stojí za to. Zkuste různé výzvy. Čím míň se budete bát a dělat více chyb, tak tím bude pokrok rychlejší.
  • Bavit se. Učení má být zábava. Učte se hrou. Zamyslete se nad tím, co se chcete naučit a jak se to můžete naučit pomocí hry. Buďte kreativní.
  • Být zvídaví a spontánní. Při studiu narazíte například na zajímavost z oblasti kultury nebo na nějaký svátek, co se ve španělsky mluvících zemích slaví? Najděte si o něm něco víc. Může to být článek, kniha nebo video. Díky zvědavosti se naučíte i plno jiných slovíček a frází v reálném kontextu, které jen tak nezapomenete. Zajímá vás nějaké místo? Zkuste se tam vydat, možná tam potkáte nové lidi a dozvíte se nové informace.
  • Využít každého okamžiku. Učení může být i nenáročná zábava. Rádi vaříte? Co si u toho pustit písničky? Zamyslete se nad tím, kolik znáte textů písniček. Určitě vám někdy připadá, že je těžké naučit se 10 španělských slovíček, ale bude těžké se je naučit pomocí písničky?
  • Neřešit to, co si myslí ostatní. Směje se vám někdo, že se učíte španělsky? Neřešte to. Věnujte se tomu, co vás baví a za rok se podívejte, jak na tom je on a jak vy. Kdo bude asi šťastnější? Uvidíte, že díky jazyku získáte nové pracovní nabídky, dostanete se k informacím, ke kterým byste se bez daného jazyku nedostali a získáte nové přátele. Navíc to nemusí být hned rodilí mluvčí, zkuste se zapojit do nějaké skupiny studentů. Budete si tak moct psát nebo mluvit španělsky každý den.
  • Když si nevím rady, požádám o pomoc. Ne každý chce být samouk. Od toho jsme tady my lektoři. Nerozumíte nějakému tématu? Domluvte si hodinu nebo konzultaci.
  • Dívat se na věci jako bychom je viděli poprvé. Možná už jste se několikrát učili o volném čase, ale víte o něm opravdu vše? Co takhle si prostudovat pravidla nějakého sportu nebo si uvařit svůj oblíbený recept podle španělského návodu? Podívejte se na věci kolem sebe. Umíte je popsat a pojmenovat v cizím jazyce?
  • Jde to jednoduše. Nejprve se ale naučte věci popsat jednoduše a pak své vědomosti rozvíjejte. Dítě nejprve mluví v jednoduchých větách a poté v souvětích. Navíc pokud si neví rady, tak věc opíše nebo si slovo vymyslí. Buďte odvážní.
  • Být optimističtí. Něco vám nejde? A kdo řekl, že za měsíc to také nepůjde? Stejně jako dítě se neučí chodit jeden den, tak vy také nemusíte umět vše hned. Dejte tomu čas a užívejte si proces učení.
  • Věřit v sami sebe. Naučili jste se mateřský jazyk? V tom případě se naučíte i ten cizí, ale musíte vytrvat a vědět, proč to děláte.
Jmenuji se Patricie Strnadová, jsem ze Zlína a mám 25 let. Studuji na Ostravské univerzitě španělskou filologii, jako bakalářský obor jsem vystudovala španělštinu ve sféře podnikání. Absolvovala jsem i dva jazykové kurzy, jeden v Málaze a druhý ve Valencii. V roce 2019 jsem vyjela na pracovní stáž přes Erasmus +, kde jsem pracovala na oddělení mládeže na radnici města Vitoria-Gasteiz. Co se týče práce se španělštinou mám zkušenosti s překladem a se sháněním klientů. Dále jsem autorkou projektu espanol_innovativo. Své hodiny se snažím dělat pro studenty zábavné a tak, aby byl student co nejaktivnější. Mám ráda reggaeton, La que se avecina a společenské tance. Se španělštinou mě spojuje také to, že mám ráda tolerantní a otevřené lidi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.