Jak na domácí úkoly ve španělštině

Vzpomínáte si ještě, jak jste se učili jezdit na kole? Uměli jste hned vybrat všechny zatáčky a odhadnout rychlost? A co lyžování? Jen jste stoupli na lyže a už z vás byli mistři? Nebo taková násobilka a vyjmenovaná slova? Počáteční dřina se brzy změní v drobné drhnutí, postupně je vše snazší a snazší, až to jde nakonec skoro samo. Když se něčemu věnujeme pravidelně a dáme tomu více času, posouváme se na cestě k vysněnému cíli rychleji a mozek nám nakonec ještě poděkuje.

Proč vlastně jazyk studujete a kam se v něm chcete dostat?… Tyto a další podobné otázky a tipy najdete zde na blogu v mém starším článku 3 tipy, které ti se španělštinou pomohou. Když sami sebe lépe poznáte, snáz se vám bude pracovat. Budete vědět, kdo jste, kam směřujete a co můžete pro dosažení cíle udělat. Vaším nejdůležitějším úkolem je nalézt vnitřní motivaci, probudit v sobě zvědavost a vyvolat chuť učit se španělštinu. Poznávejte zároveň i kulturu, která s jazykem souvisí.

„Když na učení jazyků půjdete chytře, za rok můžete udělat takový pokrok, o jakém se vám během 60minutových lekcí jednou týdně ani nesnilo. Jen si představte, jak na sebe budete pyšní!“

Plnit domácí úkoly nemusí být pruda

Najděte si různorodé a inspirativní úkoly, které vám dovolí dělat to, co vás baví. Budete se skutečně posouvat k cíli a budete mít radost. Z moji knihy 140 + 24 úkolů pro zábavné učení cizích jazyků, která bude koncem října v předprodeji jsou vybrala 16 úkolů v 8 různých kategoriéch, které by rozehrají vaše domácí učení. Vyzkoušejte si 1 – 2, které vás zaujmou. 

Studijní tipy a triky

Zapište si napevno do kalendáře!

Naplánujte si týden ve svém kalendáři tak, že si vyhradíte čas pro studium španělštiny. Ať na to nemusíte každý den myslet a víte, co budete dělat třeba přesně ve středu v 11:30–12:00. Nebudete pak muset hledat výmluvy, že jste neměli čas, a zároveň si vytvoříte skvělý návyk. Je jen na vás, kolik času tomu dáte. Jen to nepřepalte.

Debordelizace

Základem je čistý štít. Vyndejte si všechny materiály, které jste nasbírali za dobu studia cizího jazyka. Po na ně pořádně. Potřebujete všechny? Nebo už jsou některé papíry unavené, učebnice už celé vyplněné a CD zlomená? Vezměte svoji hromádku a roztřiďte ji na 3 menší – vyhodit, zvážit a nechat. A nechte si opravdu jen to, co vás láká a motivuje ke studiu, co je pro vás výzvou a inspirací. Materiály, které vás jakýmkoliv způsobem rozčilují už při prvním pohledu, musí z domu. Prodejte je, rozdejte, vyhoďte. A začněte s čistým štítem. Budete toho mít méně, ale bude vás to více bavit.

Mluvení 

Jazykolamy – trabalenguas

Strč prst skrz krk… A o stříbrných stříkačkách ani nemluvě. Jazykolamy jsou skvělé na procvičování výslovnosti, a to ve všech jazycích. Máte už nějaké oblíbené? Zkuste si je nalézt, často už i samotný překlad slova jazykolam bývá zajímavý. A až je budete mít, mluvte. Můžete si najít i nahrávky a opakovat, jako první krok to bývá příjemnější.

Tip: Trabalenguas fáciles y difíciles

Najděte mluvčí

Víte, kolik cizinců, kteří mluví vaším jazykem, u nás v České republice žije? Znáte nějaké? Pokuste se alespoň nějaké najít a kontaktovat. Uvidíte, třeba získáte nové přátele a možnost procvičovat jazyk a poznávat kulturu.

Tip: FB Españoles en Praga!!!, Español en Brno – Spanish in Brno – Španělština v Brně..

Čtení

Prozkoumejte bulvár

Štítíte se ho? Tak to berte jako jazykový úkol. Bulvár se vyznačuje tím, že se v něm nepíše složitým jazykem, většinou se jedná o fotografie, příběhy se často opakují – kdo, co, s kým. Vyzkoumejte, jak se jmenují nejznámější bulvární deníky ve vašem cílovém jazyce. Čtěte si třeba jen titulky, případně začněte sledovat nějakou kauzu. Nebojte se být badatel, protože se hodně naučíte i o jazyce, nebudou se zde používat složité časy. Za jmény často uvidíte v závorce číslovku: Ivana (35), tak si ji taky procvičte. Na internetu často článek doprovází i krátké video, zkoukněte ho. A až budete mít svoji denní dávku bulváru za sebou, otevřete zase svou oblíbenou filozofickou knihu.

Tip: Hola.com, pronto.es, Diez minutos

Přepněte si mobil do jazyka, který se učíte

Nechte se překvapit, co se stane, až na vás promluví navigace, až na vás vyskočí notifikace. Naučte se svůj telefon ovládat v jazyce, který se učíte. Za chvíli ani nebudete vědět, že není v češtině. 

tip: Nechte ho na sebe i mluvit a u některých typů mu můžete i sami diktovat rozkazy a zprávy v cílovém jazyce.

Poslech 

Rádio každý den

Nalaďte si každý den rádio ve svém jazyce. Někdy bude stačit i 5 minut soustředěně poslouchat a jindy si ho klidně pusťte jako kulisu. Najděte si stanici a tu poslouchejte minimálně týden v kuse, nepřelaďujte. Bude to jako za starých časů, kdy bylo jen velmi málo rozhlasových stanic a nikdo ještě netušil, že na internetu může poslouchat celý svět, kdykoliv se mu zachce. Ale právě v tom staromilectví je zde síla, neustupujte sami sobě.

Tip: Emisora 

Najděte si svůj letní hit. Každý jazyk má své letní hity, evokují nám pohodu a prázdniny, takže o příjemné pocity není nouze. Stojí za to zjistit, co se vlastně v té naší oblíbené písni zpívá. Letní hity nemívají složité texty, takže to půjde snadno! 

Tip: Inspirací vám může být článek od Petry na blogu Španělština do plavek.

Videa

Krátké filmy – cortometrajes

Krátké filmy mají výhodu! Jsou krátké, takže si můžete jeden pustit i desetkrát, abyste pokaždé porozuměli o trochu více, a nestrávíte nad tím mládí. A kde a jaké krátké filmy hledat? To už nechám na vás. Já si ráda hledám krátké filmy, které vyhrály různé národní i mezinárodní soutěže.

Tip: Los mejores cortos

Netflix, HBO ve více jazycích

Máte oblíbený seriál v cílovém jazyce, ale někdy prostě nemáte den na to, abyste ho sledovali v cizím jazyce? Nevěste hlavu, jazyk do sebe nasáváte i kulturou a určitě budete mít jindy zase chuť si seriál pustit pěkně v cizím jazyce. Nebo to střídejte, chvíli česky, chvíli s titulky, chvíli v originále. Za nic se nemusíte stydět. 

Tip: Nezapomeňte, že je i YouTube.

Psaní

Post-it všude

Polepte si byt, popište si byt. Na každou důležitou či zajímavou věc si nalepte post-it, takový ten malý lepicí lísteček. Napište si na něj slovíčko v cílovém jazyce a nějakou dobu nechte na svém místě. Po týdnu si lístečky sundejte, dejte na hromádku a vyzkoušejte se! Snažte se je vrátit na správné místo. Nebo si naopak zkuste nalepit nové. Otestujte svou paměť a obklopte se jazykem na maximum.

FutureMe

Napište dopis do budoucnosti. FutureMe je webová stránka, přes kterou si můžete poslat zprávu do blízké či vzdálené budoucnosti. Potrénujete tak budoucí čas, domněnky, ale třeba i další dovednosti. Doporučuji vyzkoušet si to, je to jako kouzlo. Po roce otevřete e-mailovou schránku a tam v příchozí poště najdete vlastní zprávu, kde jste si třeba psali o svých plánech. Zároveň můžete takto poslat vzkaz svému lektorovi či kamarádovi.

Aplikace a weby

Radio Garden

Radio Garden je webová stránka, kde stačí jen kliknout na vaše oblíbené místo na světě, vybrat si z lokálních rádiových stanic  a poslouchat. Ideální příležitost vybrat si oblíbenou stanici, dozvědět se o aktuální dopravní situaci nebo poslouchat hity, které právě frčí. Garantuji vám, že tam naleznete poklady.

Google Quick Draw

Quick Draw je veselý nástroj, kterým primárně pomáháte Googlu zkoumat strojové učení a vytvářet databázi kreseb. Nástroj ale perfektně využijete pro učení světových jazyků, a to jak na telefonu, tak na počítači. Máte vždy 20 vteřin na zachycení podoby slova, které vám aplikace nabídne. A podle vaší šikovnosti se „stroj” trefuje, nebo ne. Můžete si prohlédnout i galerii výtvorů z celého světa.

(mini) projekty

Najděte si bydlení!

Máte svoje dream místo? Místo, kam se chcete vydat? Nebo místo, kde by se vám líbilo chvíli žít? Pojďte si tam najít bydlení. Nemusíte se hned stěhovat, ale vyzkoušejte si, jak by se vám bydlení hledalo. Najděte si na internetu pronájem pro sebe či své přátele na lokálních stránkách, čtěte inzeráty, sledujte ceny a zjišťujte, jak se řeknou poplatky, naučte se styl komunikace…

Tip: Busco piso, idealista

Předpověď počasí

Sledujte počasí každý den! Nastavte si v mobilním telefonu v sekci počasí svoji vysněnou či oblíbenou destinaci a každý den se podívejte, jak tam mají. Zopakujte si dny v týdnu, číslovky, slovní zásobu a zároveň buďte virtuálně v kontaktu se světem, který vás zajímá. Když si to budete chtít udělat těžší, vyhledejte si webové stránky, které mají o počasí ještě širší přehled. Tip: Meteored

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše. Učení musí být totiž dřina i legrace zároveň!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.