Organizace času v samostudiu španělštiny

Umíte si správně zorganizovat čas, aby vám zbyl i na samostudium španělštiny nebo jiného cizího jazyka, který se učíte?

Dnes si ukážeme aplikace, s pomocí kterých si můžete řídit svůj čas.

Toggl (www.toggl.com)

Pokud nemáte přehled o tom, kolik minut či dokonce hodin strávíte například u učení se slovíček, vřele doporučuji aplikaci Toggl. Po registraci a následném přihlášení se vám vpravo nahoře objeví složka s názvem “project”. Pokud jste v Togglu úplně poprvé, tak tam ještě nebudete mít zobrazené žádné projekty. Nový vytvoříte kliknutím na “create a new project”, který může mít název například “slovíčka”. Potom si můžete všimnout bílé linky nahoře, kde se píše “What are you working on?” Tam vyplníte, která slovíčka se učíte. (Př. Slovíčka 1. lekce / Slovíčka ovoce atd.) Potom jen vpravo nahoře kliknete na fialové kolečko s názvem “start time entry” a můžete se jít učit. 🙂 Tím stejným tlačítkem se časovač vypíná. A pokud budete chtít za pár chvil s učením slovíček pokračovat, v přehledu času stráveného u projektu si vpravo najdete tlačítko “continue time entry”. Od teď už budete vědět, kolik času u jednotlivých aktivit strávíte a kolik minut/hodin si na španělštinu denně vymezit.

Trello (www.trello.com)

Prvně jsem se mu vyhýbala, protože mi přišlo moc složité, ale až jsem mu přišla na chuť, tak jsem tomu úplně propadla. Už si neumím představit život bez Trella. 🙂 Do něj si můžete zapisovat všechny vaše plány a díky štítkům si odškrtávat splněné úkoly. Po vaší registraci a následném přihlášení si vytvoříte pracovní prostor s názvem například “Samostudium”. Poté si vytvoříte nástěnku. (V jednom pracovním prostoru může být maximálně 10 nástěnek, pokud máte verzi zdarma.) Dáme jí název “Španělština”. Ještě chvíli zůstaneme u slovíček a prvnímu sloupci na nástěnce dáme jméno “Slovíčka”. Do stejného sloupce budeme přidávat karty. Dejme tomu, že se učíte slovíčka z první lekce, tak první kartu nazveme “slovíčka 1. lekce. Když kartu rozkliknete, uvidíte tam možnost popisu (tam si můžete psát, kolik už jste toho stihli nastudovat apod.) Štítky jsou skvělá věc a možnost pojmenování štítku ještě lepší. Také hodně využívám “přílohy”, kde si ukládám veškeré pro mě zajímavé odkazy a soubory.

Tak, a teď už si hravě můžete naplánovat, co se budete učit tento týden, kolik vám to přibližně zabere času a na konci týdne se podívejte na svoje zelené fajfky na nástěnce v Trellu. Pokud se vám podaří splnit většinu úkolů, vlije vám to pěknou dávku motivace do žil na příští týden.

Jmenuji se Marie Horáková, jsem obyčejná holka z jihu Moravy, mám 22 let a španělštinu studuji na Ostravské univerzitě. A proto, že jsem nadšený samouk cizích jazyků, nyní pomáhám ostatním studentům v samostudiu španělštiny v jedné facebookové skupině, kde jsou všechny materiály dostupné zdarma. Mám zkušenosti jak s výukou španělštiny v České republice, tak s tlumočením a překládáním v Peru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.