Odrazuje vás vaše okolí od učení?

Na vícero internetových fórech jsem se setkala s lidmi, které jejich okolí odrazovalo od samostudia jazyka a dokonce je i ponižovalo. Pokud tento problém řešíte i vy, dám vám několik důvodů, proč ostatní neposlouchat a pokračovat v učení. 

1.Samostudium čehokoliv je velmi náročné a lidově řečeno, je to dřina. Proto, když to nevzdáte a vytrváte, můžete být na sebe právem hrdí. Každý malý krůček je úspěch. Pokud vám to pomůže, vytvořte si deníček vašich pokroků a zapisujte si každý posun v jazyce. 

2. Díky konverzaci poznáte nové lidi, s nimi objevíte pro vás dosud neznámou kulturu a získáte větší přehled.

3. Co takhle zaměstnání, díky kterému budete moct pracovat ve španělštině nebo v  jazyce, který se učíte? Je paráda dělat to, co člověka baví i v zaměstnání. 

4. Nikdy nevíte, kam vás vítr zavane. Povím vám svůj příběh. Všechnu moji lásku ke španělštině způsobila moje máma otázkou “Víš, že Nicolas Mora (kamarád Betty z telenovely Ošklivka Betty) je ve skutečnosti zpěvák Mario Duarte?” A v tom okamžiku se spustila neuvěřitelná lavina. Do pár let jsem se dostala na slušnou úroveň dostala jsem se do Peru jako tlumočnice a překladatelka,  teď studuji španělštinu na vysoké škole a živím se jako lektorka španělštiny na volné noze. Je až neuvěřitelné, co spustí jedna věta. Tím ale ještě nekončím. Díky tomu, že učím španělštinu na volné noze, jsem se aktivně začala zajímat o podnikání a všechno kolem něj a stala se z toho moje další vášeň. Došlo to dokonce až tak daleko, že uvažuji nad studiem podnikové ekonomiky a managementu. Na začátku samostudia by mě nikdy nenapadlo, že je něco takového možné. Takže svoje studium rozhodně nevzdávejte a nechte život, ať vás dovede někam, kde si třeba ještě teď myslíte, že je nemožné být.

Jak se cítíte po přečtení těchto bodů? A představte si, že jste dosáhli vyšší jazykové úrovně, máte zaměstnání, ve kterém španělštinu aktivně procvičujete, máte mezinárodní diplom, po kterém jste tak toužili a šéf vám právě oznámil, že za týden poletíte do Španělska pracovat jako tlumočník. Zamyslete se nad tím, kde jste teď vy a kde jsou ti, kteří vás od toho samostudia tak strašně odrazovali. 🙂

Vaše Marie

Jmenuji se Marie Horáková, jsem obyčejná holka z jihu Moravy, mám 22 let a španělštinu studuji na Ostravské univerzitě. A proto, že jsem nadšený samouk cizích jazyků, nyní pomáhám ostatním studentům v samostudiu španělštiny v jedné facebookové skupině, kde jsou všechny materiály dostupné zdarma. Mám zkušenosti jak s výukou španělštiny v České republice, tak s tlumočením a překládáním v Peru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.