Vzdělávání ve Španělsku českýma očima

V naší facebookové skupině Španělské jednohubky a na IG jsem se zeptala, co vás napadne, když se nadhodí téma „EDUCACIÓN“. Napsali jste mimo jiné nejrůznější názvy předmětů: matemáticas, historia, idiomas. Člověk si hned řekne, který ten jazyk asi Španělé nejvíce studují? Angličtinu, španělštinu nebo že by ruštinu? Nutno podotknout, že ve Španělském království kromě úředního španělského jazyka (kastilštiny) dominuje ještě další úřední jazyk dle regionu (katalánština, galicijština, baskitčtina atp.). Cílem základního vzdělání je, aby se žák domluvil oběma úředními jazyky. A tak často vidíte, že polovina výuky probíhá ve španělštině, čtvrtina právě v daném druhém úředním jazyce a poslední čtvrtinu nejčastěji doplňuje angličtina. Mimochodem anglické školy jsou častou volbou a najdete jich ve Španělsku kvanta.

Na ukázku uvádím jeden rozvrh.📅 Co by vás bavilo nejvíce?

EL HORARIO ESCOLAR (Valenecia)

🚸Pojďme ale malinko nahlédnout pod pokličku systému vzdělávání.

Educación Infantil – Jedná se o první formu vzdělávání a je nepovinné. Skládá se ze dvou fází (0-3 roky = guardería a 3-6 let = etapa infantil), přičemž první fázi poskytuje soukromý sektor a jednotlivé ročníky jsou limitovány maximálním počtem dětí. Češi často těžko chápou, že čtyřměsíční miminko chodí do jeslí/školky od 9 do 17 hodin, ale musíme si uvědomit, že mateřskou či rodičovskou dovolenou máme tak dlouhou snad jen u nás v Čechách. Na druhou stranu, co jsem slyšela, v šesti letech už 99 % španělských dětí čte, píše a zvládá základní počty. Představte si, že nový zákon stanovuje počet hodin na 25-35 týdně, a tak se často v rozvrhu setkáte s hodinami nadepsanými „descanso“, tedy pauza, která se také počítá. Že bych se trefila do vašeho oblíbeného předmětu?😉

Educación Primaria – Děti ve věku od 6 do 12 let navštěvují 6 tříd, které se nazývají 1°curso – 6°curso. Běžný školní den začíná ve většině autonomií v 9 hodin ráno a obsahuje 5 vyučovacích hodin po 60 minutách, které se dělí na dopolední a odpolední výuku. Většina rodin si vybírá ze tří tipů vzdělávání: pública, privada, concertada (něco mezi státní a soukromou školou).

Educación Secundaria Obligatoria – Tímto označují ve Španělsku nižší sekundární povinné vzdělávání. Podobně jako v Čechách děti do 15-16 let podléhají povinné docházce. Na rozdíl od našeho systému však ve Španělsku hodnotí třikrát ročně, přitom nejčastěji využívají bodový systém a figurují v něm všem známé zkratky:

              IN alias Insuficiente – nedostatečná;

              SU alias Suficiente – dostatečná;

              BI alias Bien – dobrá;

              NT alias Notable – velmi dobrá;

              SB alias Sobresaliente – výborná.

Poté lze kolem 15-16 roku přejít do učení (formación profesional) nebo pokračovat a usilovat o nějaký titul během studií na univerzitě (carrera universitaria). 🎓A ať už se jedná o bachiller, técnico, licenciado, máster, ingeniero nebo doctorado, nutno podotknout, že obecně si na titulech nepotrpí a po prvním setkání stejně jako v běžné konverzaci často přecházejí na oslovování jménem a tykání.

Systém je vlastně dost podobný českému, za který já osobně jsem vděčná. A přestože si educación žije svým rytmem, španělským tempem, hned bych se vydala na studia Erasmu do Valencie, kde jsem se v létě kochala nejen architekturou města, mořem a plážemi, ale také místním kampusem a jeho vybavením. Jakou destinaci byste si pro studia vybrali vy? Nebo máte dokonce zkušenosti? ✍🏻Podělte se o ně v komentáři nebo nám napište zprávu.

¡Hola! Jmenuju se Zuzana, překládám, učím, a na Instagramu se snažím ukazovat, že studium cizích jazyků může být zábava. Ráda cestuju, miluju hudbu a moje srdce bije v rytmu Mexika. Neumím držet jazyk za zuby, a tak mě hned po idiomech nejvíc baví konverzovat na nejrůznější témata.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.