Camino de Santiago – video a poslech

Camino de Santiago, neboli Svatojakubská cesta, je pěší pouť (můžete ji ovšem jet i na kole nebo na koni, viděla jsem i pána s oslem!) do Santiaga de Compostela, malebného městečka na severozápadě Španělska. Vyrazit se dá odkudkoliv, do Santiaga vede několik cest – Camino francés, Camino inglés, Camino portugués, Camino del Norte, Camino primitivo… Podmínkou k tomu, abyste v cíli cesty, v Santiagu, získali diplom, je ujít alespoň 100km pěšky nebo 200km na kole či na koni. Na místech, kterými procházíte, získáváte razítka do svého sešítku „kredenciálu“, podle toho se také pozná, kudy a jak dalekou cestu jste až do Santiaga vážili.

Největší počet poutníků se vydává do Santiaga v létě. Spát mohou po cestě v ubytovnách „albergues“ (popř. i v hotelech a hostelech, kterých je po cestě hojno) ale za teplých letních nocí někteří zvolí „campismo“ – přespí venku ve stanu či pod širákem. Jak už jsem řekla, v létě je Santiago plné poutníků. Všichni míří ke katedrále svatého Jakuba, k „sepulcro“ či „cripta„, kde jsou dle legendy uloženy ostatky svatého Jakuba, biblického evangelisty.

Zeptala jsem se několika poutníků odpočívajících po dlouhé cestě před katedrálou na jejich „camino„. Jaké bylo? Kolik ušli km? Kde spali? Jak dlouho šli? A jak se cítí teď?

S jejich laskavým svolením vám nyní sdílím toto video. Po každém rozhovoru následuje pár otázek, na které máte čas v duchu nebo vedle na papír odpovědět, než se na obrazovce objeví odpovědi.

Bavte se, učte se a dejte vědět, jestli i vy jste byli nebo se chystáte na Camino!

A pokud vás toto téma zajímá víc, přečtěte si můj článek o tom, jak jsem šla do Santiaga v lednu, nebo můj tip na procházku plnou zábavy pro dětu v srdci Santiaga.

¡Hasta pronto y buen camino!

Zdíša 🙂

Jsem lektorka španělštiny a francouzštiny. Láska k francouzštině mě před 7 lety přivedla ke studiu francouzské filologie na FF UK a španělština jako její pokrevní sestra se ke mně přidala záhy. Od té doby mě obě provázejí po cestách i necestách, při práci, při studiu, i na kafi s kamarády, ať už je to v Česku, v Belgii, ve Francii nebo ve Španělsku. Od té doby, co mám doma malého španělsko-českého prcka, se intenzivně věnuji svému projektu Španělština do kočárku .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.