Komunikace jako klíč k úspěchu

Druhou nejdůležitější metodou hned po poslechu je komunikace. To je nejspíše špatná zpráva pro introvertní jedince, ale je to nevyhnutelný krok.

Mám i dobrou zprávu a to je ta, že se můžete odhodlat k mluvení až po čase, kdy se na to budete cítit, může to být už po měsíci stráveném poslechem, nebo až po roce, záleží to jen a jen na vás.

Uvidíte, že posloucháním si osvojíte řadu frází, slov nebo celých vět a v momentě, kdy začnete mluvit tak je budete říkat automaticky. Možná vás to i překvapí, že takové fráze nebo slovní spojení použijete.

Důležité je se zbavit stresu a přijmout to, že každý uděláme někdy chybu, navíc to není to nejdůležitější. Nejdůležitější je to, abychom si vzájemně rozuměli a pochopili se. Nestalo se vám snad nikdy, že ve vašem mateřském jazyce jste se s někým nepochopili? Mně se to na univerzitě stalo v poslední době tolikrát a určitě to není tím, že bych neuměla ani svůj rodný jazyk, nebo snad ano? 

Pokud se ještě necítíte na to komunikovat s někým, ale přece jen byste si komunikaci už chtěli procvičovat, můžete zkusit tzv. „self-talk“, což je metoda, kterou používá řada polyglotů. Je založena na tom, že člověk mluví sám se sebou nahlas.

Můžete mluvit úplně o čem se vám zachce. Jde o to, že mluvíte o tématu, které je zasazené do kontextu, a můžete si hledat slovíčka, která jste nevěděli, a naučíte se je tak lépe. Je to opět metoda, která se dá aplikovat na více místech – ve sprše, v autě, když jdete do lesa a nikdo kolem vás není atd.

Navíc to může pomoct vaší psychice, když máte špatný den, chcete si zanadávat, chtěli byste to někomu říct, ale nikdo v blízkosti není, tak proč si to nezkusit v cizím jazyce a dostat to ze sebe?

Určitě si často „povídáte“ sami se sebou, akorát ne nahlas, tak to buď můžete zkusit jednou nahlas, nebo pokud vám to nebude vyhovovat, můžete si najít cokoliv jiného. Třeba si ráno stanovte, co byste chtěli ten den zvládnout nebo naopak večer si řekněte, co se vám podařilo.

Já osobně jsem tuto metodu chtěla trochu vylepšit, takže jsem si nastavila v mobilu funkci Hey Siri (obdobou je Hey Google) na španělštinu a mluvila tak cizím jazykem. Bohužel to není tak vymakané a jsou otázky, na které vám prostě neodpoví, ale aspoň si člověk nepřipadá tak hloupě, že mluví sám se sebou. Překvapilo vás, že komunikace má tolik podob?

Nejlepší je samozřejmě mluvit osobně, ale chápu, že ne každý má tu možnost. V online světě existuje řada způsobů, jak si psát, mluvit nebo posílat audio zprávy s rodilými mluvčími nebo jinými lidmi hovořícími španělsky.

Nejvíce se mi líbí aplikace Tandem, kde si zvolíte, jaký je váš mateřský jazyk, případně jakým jazykem mluvíte plynule a následně jaký jazyk se chcete naučit. Zobrazí se vám tam lidé, kteří se chtějí naučit jazyky, které jste uvedli. Měli byste buď posílat audio zprávy nebo telefonovat, protože psaní vás nenutí spontánně mluvit.

Hlavně se nestresujte, protože pokud nahrajete zprávu a rozhodnete se ji neodeslat, můžete ji smazat a nahrát znovu. Zjistíte tak, kde máte mezery, můžete si najít to, co jste nevěděli, nebo se na to zeptat vašeho parťáka; takhle se opět učíte v již zmíněném kontextu.

Podobná aplikace je také HelloTalk, můžete zkusit obojí a vybrat si, která se vám líbí více.

Jmenuji se Patricie Strnadová, jsem ze Zlína a mám 25 let. Studuji na Ostravské univerzitě španělskou filologii, jako bakalářský obor jsem vystudovala španělštinu ve sféře podnikání. Absolvovala jsem i dva jazykové kurzy, jeden v Málaze a druhý ve Valencii. V roce 2019 jsem vyjela na pracovní stáž přes Erasmus +, kde jsem pracovala na oddělení mládeže na radnici města Vitoria-Gasteiz. Co se týče práce se španělštinou mám zkušenosti s překladem a se sháněním klientů. Dále jsem autorkou projektu espanol_innovativo. Své hodiny se snažím dělat pro studenty zábavné a tak, aby byl student co nejaktivnější. Mám ráda reggaeton, La que se avecina a společenské tance. Se španělštinou mě spojuje také to, že mám ráda tolerantní a otevřené lidi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.